Important statement on COVID-19.  Learn more

{{ productAwardLocalized.Quote }}

Avow Advanced

2018

26500 SEK

Vilken är min storlek?

Share

  • Advanced-grade composite frame
  • Shimano 105/Ultegra 11-speed drivetrain
  • Liv Avow Composite Base Bar base bar
  • P-A2 wheelset
  • Color: Silver/Pink/Blue
Specifikationer
  • Storlek
    XXS,XS,S,M
  • Färg
    Silver/Pink/Blue
  • Ram
    Advanced-Grade Composite
  • Framgaffel
    Advanced-Grade Composite, Alloy OverDrive Steerer
  • Styre
    Liv Avow Alloy Base Bar
  • Styrstam
    Avow Alloy
  • Sadelstolpe
    Avow Carbon
  • Sadel
    ISM
  • Växelreglage
    Shimano SL-BSR1
  • Framväxel
    Shimano 105
  • Bakväxel
    Shimano Ultegra
  • Bromsar
    Giant SpeedControl SL
  • Broms handtag
    Giant
  • Kassette
    Shimano 105, 11x28
  • Kedja
    KMC X11EL-1
  • Vevparti
    FSA Trimax Alloy, 34/50
  • Vevlager
    FSA PressFit
  • Fälgar
    Giant P-A2
  • Nav
    Giant P-A2
  • Ekrar
    Giant P-A2
  • Däck
    Gavia Race 1 Tubeless Front and Rear Specific, 700x25c
  • Extra
    Factory Tubeless, Water Bottle Cage on saddle back
  • Vikt
    Det mest exakta sättet att bestämma cykelns vikt är att låta din lokala återförsäljare väga den åt dig. Många märken strävar efter att lista den lägsta möjliga vikten, men i verkligheten kan vikten variera beroende på storlek, finish, hårdvara och tillbehör. Alla våra cyklar är designade för klassens bästa vikt och körkvalitet.

Alla specifikationer kan ändras utan varsel.

Storleks guide samt Geometri

Storlek är att använda endast som referens. Besök en auktoriserad Giant eller Liv återförsäljare för att bedöma rätt storlek. Tillgängliga storlekar kan variera från land till land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • XXS
      146 cm4’9”  to 156 cm5’1”
  • XS
      154 cm5’1”  to 167 cm5’6”
  • S
      160 cm5’3”  to 173 cm5’8”
  • M
      167 cm5’6”  to 180 cm5’11”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  XXSXSSM
ASeat Tube Length (mm) (inch)45017,748018,951020,153020,9
BSeat Tube Angle (degrees)77,0°77,0°77,0°77,0°
CTop Tube Length (mm) (inch)48018,950019,751520,354021,3
DHead Tube Length (mm) (inch)803,1803,1953,71254,9
EHead Tube Angle (degrees)71,5°72,0°72,5°72,5°
FFork Rake (mm) (inch)401,6401,6401,6401,6
GTrail (mm) (inch)622,4682,7642,5642,5
HWheelbase (mm) (inch)94937,496137,897438,3100139,4
IChain Stay Length (mm) (inch)40515,940515,940515,940515,9
JVevlager (mm) (inch)642,5753753753
KStack (mm) (inch)44217,449019,350419,853421
LReach (mm) (inch)37814,938715,239815,741716,4
MStand Over Height (mm) (inch)70827,974029,176730,278831
NBredd Styre (mm) (inch)40015,740015,740015,740015,7
OLängd Styrstam (mm) (inch)803,1803,1803,1803,1
PVevarmslängd (mm) (inch)1606,31606,31656,51656,5
QHjulstorlek F650C/R700C 700C 700C 700C
RArm Pad Stack 500~530mm532~585mm561~614mm591~644mm
SArm Pad Reach 416~471mm426~481mm438~493mm457~512mm

Teknologier

AeroSystem Shaping Technology
Advanced Composite Technology

Alla specifikationer kan ändras utan varsel.