Anunț important legat de COVID-19  Citește mai mult

Riley Miller Castiga US Junior Downhill Championships!

marți, 13 iulie 2021

Echipe / sportivi

Cursele naționale din Statele Unite ale Americii de Downhill și Enduro au avut loc în Winter Park, Colorado, în weekend. Riley Miller, atleta Liv Racing Collective, și-a câștigat locul pe podium pentru ambele evenimente, terminând prima și respectiv a patra.

Riley Miller, atleta gravitației colective Liv Racing, în vârstă de 16 ani, a făcut călătoria de la East Burke, Vermont la Winter Park, Colorado pentru primele sale Campionate Naționale din SUA cu aproape două săptămâni înainte de cursă. Altitudinea din partea de sus a Trestle Bike Park, unde au avut loc atât evenimente de enduro, cât și de coborâre, este la aproape 3.300 de metri deasupra nivelului mării.

„Hidratarea și somnul au fost probabil cele mai importante pentru aclimatizare, deci asigurarea că am acordat prioritate acestor două lucruri a fost esențială”, a spus Miller.

Weekendul de cursă a început sâmbătă cu un enduro în patru etape constând în teren liber, rapid și stâncos. Concurând cu o răceală, Miller a parcurs etapele fizice și a terminat pe locul patru în categoria juniorilor 15-18, la doar 3,5 secunde în spate de clasamentul pe locul trei.

„A fost o zi grea”, a spus Miller. „Am tușit până la a doua etapă. Am fost mângâiat să termin chiar și să nu mai vorbim de locul patru! ”

După o seară de odihnă și recuperare, Miller s-a simțit încrezător în cursa de duminică la vale și a parcurs cursul dur și tehnic de 1,31 mile în 4: 17.3. Timpul ei a însemnat că și-a asigurat titlul de Campionat Național SUA la categoria 15-16 juniori feminin și ar fi plasat-o și ea pe locul doi în domeniul profesionist feminin.

„Câștigarea Campionatelor Naționale a fost obiectivul meu de mult timp”, a spus Miller. „Nu aș fi putut să o fac fără sprijinul familiei mele, al prietenilor și al echipei Liv Racing!”